Svjetski dan štednje
Autor: Katarina Nol, 8. 11. 2023.

I ove je godine naša škola obilježila Svjetski dan štednje s ciljem promicanja i jačanja svijesti učenika o važnosti štednje za osobne potrebe svakog pojedinca i funkcioniranje suvremene ekonomije. Provedene su aktivnosti sukladne predmetnim kurikulumima Bankarstva i osiguranja, Marketinga usluga i Vježbeničke tvrtke, ali i neke dodatne koje su predložili sami učenici.

Svjetski dan štednje obilježava se 31. listopada u spomen na Prvi međunarodni kongres štedioničara održan 1924. godine u Milanu. Tijekom sastanka, predstavnici mnogih svjetskih štednih ustanova pokušali su pronaći izlaz iz krize prouzročene Prvim svjetskim ratom. Sudionici kongresa složili su se da je štednja prijeko potrebna za razvoj čovječanstva te je ustanovljen Svjetski dan štednje kao prilog borbi protiv rasipništva. Taj dan posvećen je promicanju i jačanju svijesti javnosti o važnosti štednje za suvremenu ekonomiju i osobne potrebe svakog pojedinca.

Nakon održanih nekoliko radionica s tematikom novca te korištenja društvenih mreža za dobivanje korisnih savjeta o stvaranju ušteda, učenici i profesori posjetili su poslovnicu Zagrebačke banke u Županji gdje su dobili neke nove informacije o bankarskim proizvodima namijenjenim mladima. Voditelji aktivnosti: Kata Vulić, Ivan Stojanović i Željko Perić.

Sve fotografije možete vidjeti u foto-galeriji.