« Svibanj 2024 »

Ispis statistike od 30. 8. 2013.

Rajčica, paradajz, pomidor... ta rajska namirnica čarobnog okusa
Autor: Katarina Nol, 18. 10. 2022.

Otkriće rajčice je za povijest gastronomije ono što je francuska revolucija zapovijest društvene svijesti.

Luciano De Crescienza

Kako je god zvali, prihvatili smo njen reski miris, slatkast pun okus sa sasvim malo kiseline i prekrasnu, neodoljivu crvenu boju koja izvuče smiješak svakom tanjuru. Niska kalorična vrijednost, obilje vitamina i prisustvo likopena koji ima jake antioksidacijske osobine, samo neka vas ohrabri u isprobavanju svakoga recepta koji vam dođe pod ruku.

Dana 18. listopada 2022. realiziran je stručni posjet staklenicima Ruris d.o.o. Bošnjaci u kojem su sudjelovali  učenici 3.h odjela - fitofarmaceuti i tri nastavnika struke iz Obrtničko-industrijske škole Županja, a u sklopu projekta Centar za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi, II. faza.

U četiri staklenika, na površini od 4,5 ha odvija se hidroponski uzgoj rajčice s kojim se započelo 2007. godine.

Tehnolozi tvrtke su nas upoznali s tehničkim karakteristikama ovakvoga sustava proizvodnje koji se odvija na sterilnim supstratima (kokosovo vlakno) uz neprekidno strujanje hranjive otopine kroz supstrat. Upoznali su nas i s biljnouzgojnim zahvatima tijekom jednog ciklusa proizvodnje koji započinje sadnjom presadnica u blokove (od 14. do 16. prosinca) i završava  zadnjom berbom (do 25. studenog). Staklenik ima kontrolirane uvjete klime i navodnjavanja te prirodnu oplodnju bumbarima pa je rajčice moguće uzgajati tijekom cijele godine.

To je najmodernija, sofisticirana proizvodnja u kojoj nema kemijske zaštite, nego se primjenjuje samo biološka zaštita.

Sve to u konačnici daje veće prinose jer je smanjena pojava štetnika i bolesti. Korijeni biljaka uzgojenih hidroponskim uzgojem su razvijeniji, kao što su i njezini nadzemni, jestivi dijelovi. U Rurisu se biljke rajčica uzgajaju do 13 m visine i imaju 36 – 38 etaža plodova.

Sorte koje su zastupljene su Grapolo, Cherry i hibridna rajčica Beef.

Iako svi sistemi hidroponskog uzgoja imaju velike prednosti, ipak treba biti upoznat i s mogućim nedostacima koji mogu biti pogubni za uzgoj biljaka. Naime, ključan faktor hidroponskog uzgoja isključivo je čovjek. Bez njegovog znanja, ovaj način uzgoja biljaka nije moguć.

Rajčice na tržište plasiraju u trgovačkom lancu Kaufland, a dio proizvodnje ide u izvoz.

Priloženi dokumenti:
Fitofarmacueti_u_Rurisovim_staklenicima.docx (2.65 MB)